ENDERUN

Eğitim, Öğretim, Bilim ve Teknoloji Tarihi

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa HABERLER
Haberler

"The History, Current State and a Look into the Future of Mathematics and Astronomy'"

The International Conference

"The History, Current State
and a Look into the
Future of Mathematics and Astronomy"

devoted to the memory of Nasireddin Tousi
September 10-12, 2014, Baku, Azerbaijan

This year marks 740 years since the death of the outstanding scientist-encyclopedic knowledge Nasireddin Tousi. In this regard, based on the resolution of Presidium of NAS of Azerbaijan, the Institute of Mathematics and Mechanics, Nasireddin Tousi Astrophysical Observatory, Azerbaijan State Pedagogical University and Azerbaijan University hold International Conference dedicated to the memory of this foremost scientist. The Conference is held with the financial support of the Ministry of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan. Reports on the various spheres of Nasireddin Tousi work, mainly, mathematics, astronomy and logics will be presented at the Conference.


THEMES

 • History of mathematics and logic.
 • History of astronomy.
 • The science and culture of Middle East in the era of Tousi.
 • Current state and a look into the future of mathematics and astronomy.

 

THE PLACE OF THE CONFERENCE

  Opening of the Conference. The big hall of the Presidium of NASA, Baku, Istiglaliyyat str., 10. 1, 3, 4-th sections in Azerbaijan University, 2-nd section in Nasireddin Tousi Astrophysical Observatory situated in Yusif Mammadaliyev settlement of Shamakhy region situated at 150 km. from Baku.
  The conference languages are Azeri, English and Russian.

 

http://www.tusi2014.imm.az/

 

II. Uluslararası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu - Selçuklularda Bilim ve Düşünce

II. Uluslararası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti SempozyumuII. Uluslararası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu - Selçuklularda Bilim ve Düşünce (20-22 Ekim 2011) KONYA 

Selçuklu Belediyesi ve Selçuk Üniversitesince ortaklaşa düzenlenen "II. Uluslararası Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu" Ekim ayında yapılacak. Bir çok ülkeden ve Türkiye´den 130 civarında bilim adamının katılacağı sempozyumda Selçuklularda bilim ve düşünce hayatı tartışılacak.


Sunuş

Selçuklular'ın XI. yüzyılın ortalarında İslam dünyasına girişi ve hızla yükselişi adeta masal gibidir; ortaya çıkışlarından elli yıl gibi kısa bir süre sonra bu göçebe topluluk önce Horasan'a hâkim oldular, ardından Ermenistan, Kafkasya, Irak ve Anadolu'ya kadar uzanarak o günkü dünyanın siyasî ve askerî liderleri oldular. Tuğrul Bey, Alparslan ve Melikşah gibi güçlü devlet adamları sayesinde kısa zamanda Bağdat Halifesini kontrol altına aldıkları gibi, Fâtımîleri Suriye, Filistin, Hicaz ve Yemen'den çıkararak ve hâkimiyetlerini bu bölgelere kadar genişleterek, bir asırdır parçalanmış vaziyetteki İslam dünyasını, Kaşgar'dan Kudüs'e kadarki alanı tek bir siyasî otorite altında birleştirmeyi başardılar. Bütün bu gelişmeler arasında en dikkat çekeni ise yaklaşık iki asırdır Bizans karşısında gerilemekte olan İslam dünyasını 1071'de kazandığı "Malazgird Zaferi" ile İslam fetihlerini yeniden canlandırarak İslam'ın yeni bir "yükseliş ve genişleme" devrini başlatmış olmalarıdır. XII. yüzyılın ortalarında Büyük Selçuklular merkezî otoritesini kaybettiğinde Orta Asya'dan İran, Irak, Suriye ve Anadolu'da onun varisi devletler kuruldu. Fakat onların başlattığı fetih dalgası ve yayılma süreci Türkiye Selçukluları ve Osmanlılar eliyle bütün Anadolu'yu, Balkanları, Doğu Avrupa'yı da içine alarak XVII. yüzyılda Viyana önlerine kadar devam edecektir. Selçukluların yayıldığı 10 milyon km karelik alan üzerinde bu gün 30'a yakın devlet kurulmuş ve Selçuklu tarihi bu gün bu devletlerin ortak geçmişini oluşturmaktadır.

Devamını oku...
 

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı İslam Medeniyetinin Bilim Mirası Semineri

İslam Medeniyetinin Bilim Mirası

 

Eskişehir Mevlevihanesi, CUMARTESİ PROGRAMLARI

ESKİŞEHİR MEVLEVİHANESİ KÜLTÜR DERNEĞİ

 Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği Sunar

28 Eylül –30 Ekim 2010

CUMARTESİ PROGRAMLARI

Her Cumartesi saat 15.00'de
Yer: Eskişehir Mevlevihanesi Kurşunlu Külliyesi Semahanesi (Lületaşı Müzesi yanı)
Etkinlikler ücretsizdir

 • 25 Eylül 2010- Tasavvuf Müziğinin Şifası
 • 09 Ekim 2010- Afyon’da Mevlevilik ve Afyon Mevlevihanesi
 • 16 Ekim 2010 - Post-nişînlikten Aşkın Sultanlığına: Manisa'da Mevlevilik ve Mevlevîler
 • 30 Ekim 2010 - Yenikapı Mevlevihanesi son post-nişinleri


Eskişehir Mevlevihanesi Kültür Derneği
Dede Mahallesi Yeşilefendi Sokak No.3
(Kurşunlu Cami yukarısında, Osmanlı Evi sokağında)
Odunpazarı Eskişehir 26030
Tel: 0 222 231 00 10

www.emev.org

 

Pecya Bilgi Erişim Sistemi
Bir bilgi erişim sistemi olan Pecya, dijital kütüphane ve web arama motoru olarak hizmet vermektedir. Pecya, TÜBİTAK'tan Ar-ge Hibe Desteği almaya hak kazanmış bir projedir. Milyonlarca sayfa bilgiyle Türkiye'nin en büyük belge ve bilgi arşivi olmayı hedefleyen Pecya Dijital Kütüphanesi, Türkiye'nin birçok yazılı değerini ilk sayısından günümüze kadar gelen tüm sayılarını okuyucularıyla buluşturuyor. İnternet aracılığıyla Türkiye'nin yarattığı tüm bilgi birikimi içeriğine ulaşılması vizyonuyla hareket eden Pecya, önemli koleksiyonları ve bireysel yayınları tekrar gün ışığına çıkarttı.

Devamını oku...
 

Sembolizm / Alfred North Whitehead


Araştırmacı ve yazar Kadir Yılmaz'ın büyük bir ustalıkla tercüme ettiği Sembolizm yayınlandı ve satışa sunuldu.

  Sembolizm (Cep Boy)
Sembolizm (Cep Boy), Alfred North Whitehead, Kadir Yılmaz
 

Alfred North Whitehead
ŞULE YAYINLARI


Alfred North Whitehead, bir sembolün ne anlama gelebileceğinden onu algılamamıza kadar uzanan süreci ve algıladığımız bu sembolün hem bireysel hem de toplumsal yaşantımızda nasıl bir işlevi olabileceğini ele alan bu çalışmasında, modern felsefenin en önemli isimlerinden David Hume, Immanuel Kant ve Edmond Burke gibi filozoflara önemli eleştiriler getiriyor.

   %35    indirimli
 
Liste Fiyatı: 7,00  TL.
Kitapyurdu Fiyatı: 4,55 TL.
  Çeviren: Kadir Yılmaz
Yayın Yılı: 2008
İthal Kağıt
127 sayfa
10,5x17 cm
Karton Kapak
ISBN:6054056156
Dili: TÜRKÇE


 

 

FİLİPİNLER'DE ENDERUN KOLEJLERİEnderun CollegesFilipinler'de "Enderun Colleges" adlı bir eğitim kuruluşu faaliyet gösteriyor. Okul hakkında web sitelerinde yayınladıkları özet tanıtım yazısı şöyle:

About Enderun
Enderun is a four-year undergraduate college that offers a full range of bachelor’s degree and non-degree courses in the fields of international hospitality management and business administration.

Enderun is committed to the highest international standards of academic excellence. Students receive professional training from leading figures in the global business and hospitality industries. The faculty that oversees Enderun’s curriculum includes some of the region’s leading academics and industry experts. Even Enderun’s campus facilities, which feature hotel-quality appointments and integrated cutting-edge learning technologies, are in a class of their own.

The Enderun approach to education is unique, and highly differentiated. To prepare for leadership positions in the global business environment, Enderun students work closely with faculty mentors, who are themselves industry experts and professionals. Students also gain priceless real-world experience from intensive work internships both in the Philippines and abroad.

http://www.enderuncolleges.com/about_us.asp


Web sitelerinde "Enderun" isminin manasını ve okula bu ismin verilmesinin sebebini ise şöyle açıklıyorlar:

What does term “Enderun” mean?

Enderun Colleges takes its name from the Turkish word, enderun. Enderun refers to the palace school established during the Ottoman Empire (1299-1923) where the most promising children were educated in, among other things, the art of public administration. Enderun was also considered a royal school. The children of Enderun underwent the finest of Turkish education in order to become high-level administrators and statesmen of the Ottoman Empire. Similarly, Enderun Colleges, in drawing its name from such historical origins, seeks to deliver a world-class level of management education and equips its graduates with professional competencies of the sterling quality required to manage the world’s leading institutions.

http://www.enderuncolleges.com/admission_faqs.asp


 
AKADEMİK KURULUŞLAR